tv listings image

AUTO RACING

5:55 a.m.: ESPN2, Formula One, Singapore Grand Prix, practice

8:55 a.m.: ESPNEWS, Formula One, Singapore Grand Prix, qualifying

4:30 p.m.: NBC Sports Network, IndyCar, Laguna Seca, qualifying, at Monterey, Calif.

7:30 p.m.: NBC Sports Network, NASCAR Monster Energy Cup Series, Federated Auto Parts 400, at Richmond (prerace coverage starts at 6 p.m.)

BEACH VOLLEYBALL

Noon: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, men's matches, at Haiyang, China (taped)

2 p.m.: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, women's matches, at Haiyang, China (taped)

4 p.m.: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, men's finals, at Haiyang, China (same-day tape)

BOXING

8:30 p.m.: Fox Sports 2, middleweights, Jonathan Esquivel vs. Justin Steave; middleweights, Petr Khamukov vs. Randy Fuentes; lightweights, Michel Rivera vs. Jose Gallegos, at Bakersfield, Calif.

10:30 p.m.: Fox Sports 1, super middleweights, Peter Quillin vs. Alfredo Angulo; super lightweights, Jesus Ramos vs. Rickey Edwards; welterweights, Terrel Williams vs. Thomas Dulorme; super featherweights, Chris Colbert vs. Miguel Beltran, at Bakersfield, Calif.

COLLEGE FOOTBALL

9 a.m.: ESPN, "College GameDay"

10 a.m.: SEC Network, "SEC Nation"

11 a.m.: ACC Network, "The Huddle"

11 a.m.: WFXR, "Big Noon Kickoff"

Noon: WSET, Michigan State at Northwestern

Noon: ACC Network, Western Michigan at Syracuse

Noon: Big Ten Network, Boston College at Rutgers

Noon: CBS Sports Network, Morgan State at Army

Noon: ESPN, Tennessee at Florida

Noon: ESPN2, Southern Mississippi at Alabama

Noon: ESPNU, California at Mississippi

Noon: WFXR, Michigan at Wisconsin

Noon: Fox Sports 1, Louisiana-Monroe at Iowa State

Noon: SEC Network, LSU at Vanderbilt

Noon: NBC Sports Washington, Elon at Wake Forest

Noon: Stadium (WSET Digital 13.2), Maine at Colgate

1 p.m.: WWCW (CW5), Mercer at Furman

1:30 p.m.: ESPN Plus (streaming), Robert Morris at VMI

3:30 p.m.: WSET, Central Florida at Pittsburgh 

3:30 p.m.: Big Ten Network, Miami of Ohio at Ohio State

3:30 p.m.: WDBJ, Auburn at Texas A&M

3:30 p.m.: CBS Sports Network, Wyoming at Tulsa

3:30 p.m.: ESPN, Louisville at Florida State

3:30 p.m.: ESPN2, Washington at BYU

3:30 p.m.: ESPNU, Temple at Buffalo

3:30 p.m.: Fox Sports 1, SMU at TCU

3:30 p.m.: NFL Network, South Alabama at UAB

3:30 p.m.: NBC Sports Washington Plus (including Cox Ch. 1119), Appalachian State at North Carolina

4 p.m.: ACC Network, Central Michigan at Miami

4 p.m.: SEC Network, Kentucky at Mississippi State

4 p.m.: ESPN Plus (streaming), James Madison at Chattanooga

4:30 p.m.: ESPN Plus (streaming), West Virginia at Kansas

6 p.m.: ESPN Plus (streaming), Charleston Southern at The Citadel

6 p.m.: ESPN Plus (streaming), Hampton at Liberty

6 p.m.: ESPN3 (ESPN.com), William and Mary at East Carolina

7 p.m.: ESPN2, Old Dominion at Virginia

7 p.m.: CBS Sports Network, Baylor at Rice

7 p.m.: ESPN, Oregon at Stanford

7 p.m.: ESPNU, Ball State at North Carolina State

7:30 p.m.: WSET, Oklahoma State at Texas

7:30 p.m.: SEC Network, San Jose State at Arkansas

7:30 p.m.: ACC Network, Charlotte at Clemson

8 p.m.: Big Ten Network, Nebraska at Illinois

8 p.m.: WDBJ, Notre Dame at Georgia

10:15 p.m.: ESPN2, Toledo at Colorado State

10:30 p.m.: CBS Sports Network, Utah State at San Diego State

10:30 p.m.: ESPN, UCLA at Washington State

10:30 p.m.: ESPNU, Prairie View A&M at Alcorn State (same-day tape)

FISHING

8 a.m. and noon: ESPN3 (ESPN.com), Bassmaster Elite Series at Lake Tenkiller

GOLF

7:30 a.m.: Golf Channel, European Tour, BMW PGA Championship, third round, at Surrey, England

3 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, Sanderson Farms Championship, third round, at Jackson, Miss.

6 p.m.: Golf Channel, Champions Tour, Sanford International, second round, at Sioux Falls, S.D. (same-day tape)

Midnight: Golf Channel, Asian Tour, Shinhan Dongae Open, final round, at Incheon, South Korea

GYMNASTICS

6 p.m.: Olympic Channel, Rhythmic World Championships, at Baku, Azerbaijan (same-day tape)

HIGH SCHOOL FOOTBALL

4 p.m.: WWCW (CW5), Salem at Northside (taped)

HORSE RACING

2:30 p.m.: Fox Sports 2, at Belmont Park

5 p.m.: WSLS, The Pennsylvania Derby and The Cotillion, at Bensalem, Pa.

LACROSSE 

2:30 p.m.: WSLS, Premier Lacrosse League championship, Whipsnakes vs. Redwoods, at Chester, Pa.

5 p.m.: Stadium (WSET Digital 13.2), Major League Lacrosse, Dallas at Boston

MAJOR LEAGUE BASEBALL

2 p.m.: MLB Network, St. Louis at Chicago Cubs

5 p.m.: MLB Network, N.Y. Mets at Cincinnati

6 p.m.: MASN2, Washington at Miami

7 p.m.: MASN, Seattle at Baltimore

7 p.m.: Fox Sports 1, Philadelphia at Cleveland

10 p.m.: MLB Network, Colorado at L.A. Dodgers (joined in progress)

MIXED MARTIAL ARTS

5 p.m.: ESPN Plus (streaming), UFC Fight Night, Yair Rodriguez vs. Jeremy Stephens, at Mexico City

MOTORCYCLES

10:30 p.m.: Fox Sports 2, MotoAmerica Championship of Alabama (same-day tape)

MUAY THAI

2 a.m. (Sunday): CBS Sports Network, Lion Fight 60, at Las Vegas (delayed tape)

NHL

2 p.m.: NHL Network, Preseason, Pittsburgh at Columbus

7 p.m.: NBC Sports Washington, Preseason, Carolina at Washington

7 p.m.: NHL Network, Preseason, N.Y. Rangers at Philadelphia

9:30 p.m.: NHL Network, Preseason, Vancouver  at Los Angeles (Joined in Progress)

SOCCER

7:25 a.m.: NBC Sports Network, Premier League, Tottenham at Leicester City

9:30 a.m.: Fox Sports 1, Bundesliga, Cologne at Bayern Munich

9:30 a.m.: Fox Sports 2, Bundesliga, Union Berlin at Bayer Leverkusen

9:55 a.m.: NBC Sports Network, Premier League, Watford at Manchester City

12:20 p.m.: Fox Sports 2, Leipzig at Werder Bremen

12:30 p.m.: WSLS, Premier League, Brighton at Newcastle United

5:55 p.m.: Fox Sports 2, Liga MX, Puebla at Monterrey

7 p.m.: ACC Network Extra (ESPN.com), College Women, Miami at Virginia Tech

7 p.m.: ESPN Plus (streaming), College Women, Winthrop at Radford

7 p.m.: ESPN Plus (streaming), College Men, VCU at St. Bonaventure

8 p.m.: NBC Sports Washington Plus (including Cox Ch. 1119), National Women's Soccer League, Washington at Chicago

SURFING

Midnight: Fox Sports 2, World Surf League Championship Tour, Freshwater Pro Day (delayed tape)

TENNIS

7 a.m.: Tennis Channel, Laver Cup (men), Team World vs. Team Europe, at Geneva

11 a.m.: Tennis Channel, ATP Tour, Moselle Open, semifinal, at Metz, France

1 p.m.: Tennis Channel, Laver Cup (men), Team World vs. Team Europe, at Geneva

11 p.m.: Tennis Channel, WTA Tour, coverage of Korea Open and Toray Pan Pacific Open finals and Wuhan Open first round

WOMEN'S VOLLEYBALL

11 a.m.: ESPN Plus (streaming), Seton Hall at George Mason

3:30 p.m.: ACC Network Extra (ESPN.com), Charlotte at Virginia Tech

6:30 p.m.: ACC Network Extra (ESPN.com), Radford at North Carolina

7 p.m.: ESPN Plus (streaming), William and Mary at George Mason

WRESTLING

8 a.m.: Olympic Channel, World Championships, men's freestyle finals, at Nur-Sultan, Kazakhstan

2:30 p.m.: NBC Sports Network, World Championships, men's freestyle finals, at Nur-Sultan, Kazakhstan (same-day tape)

Contact Mark Berman at mark.berman@roanoke.com or 981-3125. Follow him on Twitter: @BermanRoanoke.

 

Mark Berman covers Virginia Tech men’s basketball and many other teams at the university. He also helps cover other colleges, including Radford, VMI, Roanoke, Washington and Lee and Ferrum.

Load comments