tv listings image

ARENA FOOTBALL LEAGUE

7 p.m.: NBC Sports Washington, Washington at Baltimore

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL

11 p.m.: Fox Sports 2, Greater West Sydney at Richmond

AUTO RACING

5:55 a.m.: ESPN2, Formula One, British Grand Prix, practice, at Silverstone, England

8:55 a.m.: ESPNEWS, Formula One, British Grand Prix, qualifying, at Silverstone, England

12 p.m.: Fox Sports 2, FIA Formula E, New York City E-Prix, qualifying (same-day tape)

2 p.m.: NBC Sports Network, IndyCar, Indy Toronto, qualifying

4 p.m.: WFXR, FIA Formula E, New York City E-Prix (prerace show at 3:30 p.m.)

7:30 p.m.: NBC Sports Network, NASCAR Monster Energy Cup Series, Quaker State 400, at Sparta, Ky. (prerace show at 4 p.m.)

BADMINTON

4 p.m.: Olympic Channel, U.S. Open semifinals, at Fullerton, Calif.

BASKETBALL

Noon: WDBJ, Big3 games, at Providence, R.I.

2 p.m.: CBS Sports Network, Big3, Aliens vs. Enemies, at Providence, R.I.

BEACH VOLLEYBALL

10 a.m.: Olympic Channel, FIVB World Tour, women's quarterfinals and men's finals, at Gstaad, Switzerland

BOXING

7 p.m.: Fox Sports 1, welterweights, Bryant Perrella vs. Domonique Dolton, at Minneapolis

8 p.m.: Fox Sports 1, welterweights, Jamal James vs. Antonio DeMarco; heavyweights, Robert Helenius vs. Gerald Washington; heavweights, Charles Martin vs. Daniel Martz; lightweights, Karlos Balderas vs. Fredric Bowen, at Minneapolis

10:30 p.m.: ESPN, bantamweights, Shakur Stevenson vs. Alberto Guevara, at Newark, N.J.

CFL

4 p.m.: ESPN2, Montreal at Ottawa

7 p.m.: ESPN2, Calgary at Hamilton

CYCLING

6:30 a.m.: NBC Sports Network, Tour de France, Stage 8, Macon to Saint-Etienne, France (prerace show at 6 a.m.)

DIVING

7:45 a.m.: Olympic Channel, World Championships, men's 3m synchronized springboard final, at Gwangju, South Korea

2:30 a.m. (Sunday): Olympic Channel, World Championships, men's 1m synchronized final

FISHING

2 p.m.: WDBJ, Major League Fishing, World Championship, Elimination Round 2, at Vidalia, La. (taped)

FRISBEE

7 p.m.: WSET Digital 13.2, American Ultimate Disc League, Tampa Bay at Raleigh

GOLF

10 a.m.: Golf Channel, European Tour Golf, Scottish Open, third round, at North Berwick, Scotland

12:30 p.m.: WSLS, European Tour, Scottish Open, third round, at North Berwick, Scotland

1 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, John Deere Classic, third round, at Silvis, Ill.

3 p.m.: WDBJ, PGA Tour, John Deere Classic, third round, at Silvis, Ill.

3 p.m.: Golf Channel, Champions Tour, Senior Players Championship, second round, at Akron, Ohio

3 p.m.: WSLS, Celebrity, American Century Championship,second round, at Lake Tahoe, Nev.

6 p.m.: Golf Channel, LPGA Tour, Marathon Classic, third round, at Sylvania, Ohio

HORSE RACING

1 p.m.: Fox Sports 2, at Saratoga Springs, N.Y.

10:30 p.m.: MASN, Meadowlands Pace, at the Meadowlands

MAJOR LEAGUE BASEBALL

1 p.m.: MLB Network, Toronto at N.Y. Yankees

1 p.m.: MASN, Tampa Bay at Baltimore, Game 1

4 p.m.: Fox Sports 1, Chicago White Sox at Oakland (pregame show at 3 p.m.)

7 p.m.: MASN, Tampa Bay at Baltimore, Game 2

7 p.m.: WFXR, Washington at Philadelphia

10 p.m. MLB Network, Seattle at L.A. Angels (joined in progress)

MIXED MARTIAL ARTS

5 p.m.: ESPN Plus (streaming), UFC Fight Night, at Sacramento, Calif.

MOTORCYCLES

8 p.m.: Fox Sports 2, MotoAmerica Superbike, at WeatherTech Raceway Laguna Seca

NBA

4 p.m.: NBA TV, Las Vegas Summer League, consolation game, Charlotte vs. Utah

4:30 p.m.: ESPN, Las Vegas Summer League, quarterfinal, Memphis vs. Boston

6 p.m.: NBA TV, Las Vegas Summer League, consolation game, New York vs Washington,

6:30 p.m.: ESPN, Las Vegas Summer League, quarterfinal, Miami vs. New Orleans

8 p.m.: NBA TV, Las Vegas Summer League, consolation game, Orlando vs. Chicago

8:30 p.m.: ESPN, Las Vegas Summer League, quarterfinal, Brooklyn vs. Detroit

10 p.m.: NBA TV, Las Vegas Summer League, consolation game, Denver vs. Houston

10:30 p.m.: ESPN2, Las Vegas Summer League, quarterfinal, Dallas vs. Minnesota

SOCCER

7 p.m.: Cox Ch. 9, United Soccer League Two, San Lee at Lionsbridge

SWIMMING

6 a.m.: Olympic Channel, World Championships, solo technical, at Gwangju, South Korea

10:30 p.m.: Olympic Channel, World Championships, women's 10km open water (same-day tape)

TENNIS

9 a.m.: ESPN, Wimbledon, women's final, Serena Williams vs. Simona Halep, at London ("Breakfast at Wimbledon" at 8 a.m.)

1 p.m.: Tennis Channel, USTA Men's Pro Circuit semifinals, at Winnetka, Ill.

3 p.m.: WSET, Wimbledon, women's final, Serena Williams vs. Simona Halep, at London (same-day tape)

TRACK AND FIELD

Noon: NBC Sports Network, IAAF Diamond League meet, at Monaco (taped)

WATER POLO

11:30 p.m.: Olympic Channel, World Championships, women's prelims, at Gwangju, South Korea

12:30 a.m. (Sunday): Olympic Channel, World Championships, women's prelims, U.S. vs. New Zealand (delayed tape)

1:30 a.m. (Sunday): Olympic Channel, World Championships, women's prelims, Canada vs. Russia (delayed tape)

WNBA

7 p.m.: CBS Sports Network, Las Vegas at Washington

Contact Mark Berman at mark.berman@roanoke.com or 981-3125. Follow him on Twitter: @BermanRoanoke.

 

Mark Berman covers Virginia Tech men’s basketball and many other teams at the university. He also helps cover other colleges, including Radford, VMI, Roanoke, Washington and Lee and Ferrum.

Load comments