tv listings image

AUTO RACING

9:30 a.m.: Fox Sports 2, NASCAR Gander Outdoors Truck Series, Corrigan Oil 200, qualifying, at Brooklyn, Mich.

1 p.m.: Fox Sports 1, NASCAR Gander Outdoors Truck Series, Corrigan Oil 200, at Brooklyn, Mich. (prerace show at 12:30 p.m.)

3 p.m.: NBC Sports Network, NASCAR Xfinity Series, B&L Transport 170, at Lexington, Ohio

BASEBALL

11 a.m.: ESPN, Little League Midwest Regional final, at Westfield, Ind.

1 p.m.: ESPN, Little League New England Regional final, at Bristol, Conn.

3 p.m.: ESPN, Little League Northwest Regional final, at San Bernardino, Calif.

4 p.m.: Stadium (WSET Digital 13.2), Cal Ripken Major/70 World Series, World Championship, at Branson, Mo.

5 p.m.: ESPN, Little League Great Lakes Regional final, at Westfield, Ind.

7 p.m.: ESPN, Little League Mid-Atlantic Regional final, at Bristol, Conn.

9 p.m.: ESPN, Little League West Regional final, at San Bernardino, Calif.

BASKETBALL

Noon: WFXR, Junior NBA Global Championship, U.S. boys semifinal, at Orlando, Fla.

1:30 p.m.: WFXR, Junior NBA Global Championship, International boys championship, at Orlando, Fla.

3 p.m.: WFXR, Junior NBA Global Championship: U.S. girls championship, at Orlando, Fla.

4:30 p.m.: WFXR, Junior NBA Global Championship, U.S. boys championship, at Orlando, Fla.

8 p.m.: CBS Sports Network, Big3 games, 3-Headed Monsters vs. Enemies; Power vs. Tri-State; Trilogy vs. Ghost Ballers, at Miami

BOWLING

5 p.m.: CBS Sports Network, PWBA Tour, Louisville Open

EXTREME SPORTS

1 p.m.: WSET, X Games Minneapolis highlights (taped)

FRISBEE

7 p.m. and 10 p.m.: Stadium (WSET Digital 13.2), American Ultimate Disc League semifinals

GOLF

9:30 a.m.: Fox Sports 1, U.S. Women's Amateur semifinals, at West Point, Miss.

9:30 a.m.: Golf Channel, LPGA Tour, Ladies Scottish Open, third round, at Gullane, Scotland

1 p.m.: Golf Channel, PGA Tour, Northern Trust, third round, at Jersey City, N.J.

2:30 p.m.: WDBJ, Korn Ferry Tour special

3 p.m.: WDBJ, PGA Tour, Northern Trust, third round, at Jersey City, N.J.

6 p.m.: Golf Channel, Korn Ferry Tour, Portland Open, third round, at Portland, Ore.

GYMNASTICS

8 p.m.: NBC Sports Network, U.S. Championships, men's events, at Kansas City, Mo.

HORSE RACING

2:30 p.m.: Fox Sports 2, at Saratoga Springs, N.Y.

5 p.m.: WSLS, Fourstardave Handicap, at Saratoaga Springs, N.Y.

6 p.m.: Fox Sports 2, at Saratoga Springs, N.Y.

MAJOR LEAGUE BASEBALL

4 p.m.: Fox Sports 1, Philadelphia at San Francisco (pregame show at 3 p.m.)

7 p.m.: MASN, Washington at N.Y. Mets

7 p.m.: MASN2, Houston at Baltimore

8:30 p.m.: Fox Sports 1, Colorado at San Diego (pregame show at 8 p.m.)

10 p.m.: MLB Network, Tampa Bay at Seattle 

MEN'S VOLLEYBALL

9 a.m.: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, Poland vs. France, at Rotterdam, Netherlands

1:30 p.m.: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, U.S. vs. South Korea, at Rotterdam, Netherlands

3:30 p.m.: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, Australia vs. Italy, at Rotterdam, Netherlands

5 p.m.: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, China vs. Canada, at Rotterdam, Netherlands (same-day tape)

7 p.m.: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, Belgium vs. Netherlands, at Rotterdam, Netherlands (same-day tape)

10 p.m.: NBC Sports Network, Olympic qualifying tournament, U.S. vs. South Korea, at Rotterdam, Netherlands (same-day tape)

Midnight: Olympic Channel, Olympic qualifying tournament, Russia vs. Cuba, at Rotterdam, Netherlands (delayed tape)

MIXED MARTIAL ARTS

5 p.m.: ESPN Plus (streaming), UFC Fight Night, Valentina Shevchenko vs. Liz Carmouche, at Montevideo, Uruguay

MOTORCYCLES

1 p.m.: NBC Sports Network, American Flat Track, Buffalo Chip TT (taped)

2 p.m.: NBC Sports Network, American Flat Track, Black Hill Half Mile (taped)

4 p.m.: WSLS, Lucas Oil Pro Motocross, Unadilla National, Moto 2 450, at New Berlin, N.Y.

6 p.m.: NBC Sports Network, Lucas Oil Pro Motocross, Unadilla National, Moto 2 250, at New Berlin, N.Y. (same-day tape)

NFL 

9 p.m.: NFL Network, Preseason, Dallas at San Francisco

Midnight: NFL Network, Preseason, L.A. Rams at Oakland (delayed tape)

3 a.m. (Sunday): NFL Network, Preseason, Cincinnati at Kansas City (delayed tape)

PAN AMERICAN GAMES

10 a.m.: ESPNU, Day 19, at Lima, Peru

7 p.m.: ESPNU, Day 19, at Lima, Peru

SOCCER 

7:25 a.m.: NBC Sports Network, Premier League, Manchester City at West Ham

9:55 a.m.: NBC Sports Network, Premier League, Sheffield United at Bournemouth

12:30 p.m.: WSLS, Premier League, Aston Villa at Tottenham

5 p.m.: ESPN2, International Friendly, Napoli vs. Barcelona, at Ann Arbor, Mich.

7 p.m.: NBC Sports Washington, National Women's Soccer League, Chicago at Washington

1 a.m. (Sunday): NBC Sports Network, Premier League match of the day (delayed tape)

TENNIS

Noon: Tennis Channel, ATP Tour and WTA Tour, Rogers Cup, women's singles and doubles semifinals and men's doubles semifinal, at Toronto and Montreal

1:30 p.m.: WDBJ, World Team Tennis season highlights (taped)

3 p.m.: ESPN2, ATP Tour, Rogers Cup, singles semifinal, at Montreal

4 p.m.: Tennis Channel, USTA Girls 16s National Championship

6 p.m.: Tennis Channel, ATP Tour and WTA Tour, Rogers Cup, women's singles and doubles semifinals and men's doubles semifinal, at Toronto and Montreal

8 p.m.: ESPN2, ATP Tour, Rogers Cup, singles semifinal, at Montreal

WNBA 

3 p.m.: CBS Sports Network, Atlanta at Indiana

Contact Mark Berman at mark.berman@roanoke.com or 981-3125. Follow him on Twitter: @BermanRoanoke.

 

Mark Berman covers Virginia Tech men’s basketball and many other teams at the university. He also helps cover other colleges, including Radford, VMI, Roanoke, Washington and Lee and Ferrum.

Load comments